زیدان و مالدینی در راه تهران

دوست داشتم ایران را از نزدیک ببینم و مشتاقم که به ایران بیایم همینطور افتخار می­کنم که به ایران بیایم چرا که من هم مسلمان هستم و بودن در کنار مسلمانان در هر جای دنیا لذت بخش است

زیدان و مالدینی در راه تهران

دوست داشتم ایران را از نزدیک ببینم و مشتاقم که به ایران بیایم همینطور افتخار می­کنم که به ایران بیایم چرا که من هم مسلمان هستم و بودن در کنار مسلمانان در هر جای دنیا لذت بخش است

روزگار:یک روز پس از فینال جام جهانی ۲۰۰۶ که باقهرمانی ایتالیا به پایان رسید روزنامه کیهان سیاسی تیتر یک خود را به حرکت زیدان اختصاص داد. این صحنه رابه خوبی همه به یاد دارند در دقیقه? ??? بازی فینال، زیدان در صحنه‌ای بدون توپ با سر به شکم مارکو ماتراتزی ضربه زد. علت درگیری البته با تحقیقات فراوان و آنالیز ویدیویی و لب‌خوانی‌های وسیعی برای مشخص شدن علت درگیری و کلمات تحریک‌کننده? ماتراتزی صورت گرفت. بسیاری می‌گفتند ماتراتزی با توهینی راسیستی زیدان را به «تروریست» بودن متهم کرده اما بعدها هم زیدان و هم ماتراتزی این را رد کردند. ماتراتزی ادعا کرد که توهینی که به زیدان کرده‌است بسیار عادی بوده و از آن نوعی است که در زمین فوتبال رایج است.بعدها مشخص شد ماتاراتزی به خانواده زیدان هم توهین کرده است که در فوتبال پیش می آید.جمله ای که برای اولین بار از زبان زیدان در گفت و گو با روزگار مطرح می شود و دست کم این جمله تا به حال در هیچ رسانه ایرانی نیامده است.اما واکنش زیدان ،‌یک واکنش ضد غربی از سوی یک مسلمان تلقی شد.اواخر تابستان ۸۵ بود که روزنامه شرق به سر دبیری محمد قوچانی تقاضای مصاحبه اختصاصی با او را کرد که مدیربرنامه های زیدان رقمی نزدیک به ۲۰ هزار یورو را خواسته بود.داور بازی، هوراشیو الیزوندو، این صحنه را ندیده بود اما لوئیس مدینا کانتالخو، داور چهارم، صحنه را گزارش کرد تا زیدان با دریافت کارت قرمز از بازی اخراج شود و جام با قهرمانی به ایتالیا برسد.سه روز پس از بازی زیدان در دو مصاحبه? تلویزیونی در این مورد شرکت کرد. او در این مصاحبه‌ها اعلام کرد که ماتراتزی به خانواده اش توهین کرده‌است و اعلام کرد که از کاری که کرده پشیمان نیست. او در ضمن هرگونه توهین‌های راسیستی از سوی ماتراتزی را غیرواقعی و محصول جنجال نشریات و رسانه‌ها دانست.زیدان در ایران بسیار محبوب تر شد و حتی بلوتوث هایی هم با مضمون حرکت زیدان وبا گویش های مختلف ساخته شد که بازخوردهای زیادی داشت.یکی از این بلوتوثها حمله به یکی از ستاره های فوتبال ایران بود که در آن جام جهانی ضعیف تر از انتظار ظاهر شد.در اینجا لازم است از دکتر امیر شیروانی کارگزار سابق باشگاه یوونتوس که گفتگو را میسر کرد و باعث شد تا سوالات ما از زیدان از طریق ایشان پرسیده شود تشکر می کنیم.چطور شد که آمدن به ایران را قبول کردید؟

دوست داشتم ایران را از نزدیک ببینم و مشتاقم که به ایران بیایم همینطور افتخار می­کنم که به ایران بیایم چرا که من هم مسلمان هستم و بودن در کنار مسلمانان در هر جای دنیا لذت بخش است.

قطعا به ایران خواهید آمد؟

البته قرار بود تاریخ دیگری به ایران بیایم اما مثل این که نمایشگاهی که قرار است برگزار شود به تاخیر افتاده و به اوایل پاییز موکول شده.

چون آمدن شما یک بار به تاخیر افتاده و آن هم به دلیل تغییر زمان نمایشگاه بین المللی فوتبال تهران بوده است هواداران شما در ایران نگران­اند که شما به ایران نیایید.

نه من حرفه­ای هستم و طبق قول و قرارهایی که داشته­ام به ایران میایم،‌ می­گویم ۹۹ درصد چراکه یک درصد ممکن است اتفاق غیر مترقبه­ای بیافتد اما همه چیز برای آمدن من مهیاست.

چقدر فوتبال ایران را می­شناسید؟

شناخت زیادی از فوتبال ایران ندارم فقط تنها چیزی که از فوتبال ایران به یاد دارم بازی­های خوب این تیم در جام جهانی ۹۸ بود که تیم بدی نبود و فکر کنم توانست در یک بازی حساس تیم آمریکا را شکست دهد. بازی ایران آمریکا بازی حساسی بود و من به خوبی به یاد دارم که در فرانسه همه بدنبال نتیجه بازی ایران و آمریکا بودند و این بازی را تماشا کردند

از بازیکنان ایرانی کسی را می­شناسید؟

نه کسی را نمی­شناسم

آن زمان که فوتبال ایران را در جام جهانی ۹۸ دیدید چه نظری درباره فوتبال ایران داشتید؟

به نظر من فوتبال ایران جای رشد دارد و قابل رشد است و البته خیلی زمان می­برد که فوتبال ایران به سطح بالایی برسد. ضمن اینکه یاد میاید در جام جهانی ۲۰۰۶ هم ایران حاضر بود اما مثل اینکه نتایج خوبی نگرفت.

یکی از دلایل محبوبیت شما در میان مسلمانان و مخصوصا ایرانیان درگیری شما با ماتراتزی در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ است، می­خواهیم از زبان شما جریان دقیق این درگیری را بدانیم، آیا ماتراتزی به شما لقب تروریست داد و فقط یک ناسزای خانوادگی داد؟

به من به صورت مستقیم الفاظ ناشایستی گفته شد، همانطور که می­دانید بازیکنان فوتبال در پایان بازی­های مهم و حتی شاید غیر مهم پیراهن­هایشان را با هم عوض می­کنند در آن لحظه که ماتراتزی پیراهن من را می­کشید به او گفتم پس از شکست تیمت پیراهنم را به تو خواهم داد تا آرام شوی اما ماتراتزی به من گفت من پیراهن تو را نمی­خواهم، من پیراهن خواهر تو را می­خواهم که من هم در واقع غیرتی شدم و با او به شیوه خودم درگیر شدم

درگیری شما با ماتاراتزی تیتر یک ، یکی از مهمترین روزنامه های سیاسی ایران به نام کیهان شد.روزنامه های که حتی چشمگیرترین موفقیت های ورزش ایران هم تیتر یکش نمی شود…

آن روزها همه روزنامه های جهان حرکت من را تیتر یک کردند.

پس طرفدارانتان در تهران شما را ملاقات خواهند کرد؟

امیدوارم که این اتفاق بیافتد و طبق مذاکراتی که داشته­ام به تهران بیایم و از نزدیک طرفدارانم را ببینم.

گفت و گوی روزگار با دکتر امیر شیروانی ، مدیر روابط بین الملل نمایشگاه فوتبال تهران

زیدان اوایل مهر به تهران می آید
مدتی قبل روزگار خبر از حضور زین الدین زیدان در ایران را داد و قرار بود اوایل تیرماه به بهانه نمایشگاه بین المللی فوتبال تهران ، به ایران بیاید اما تاریخ این نمایشگاه عقب افتاد و به اوایل مهرماه موکول شد.خبر حضور او در ایران مثل حضور مارادونا در ایران تکذیب نشد اما عقب افتادن نمایشگاه فوتبال خبر حضور زیدان را به فراموشی سپرد.البته هنوز هم فوتبالی ها پیگیر حضور ستاره بی چون و چرای فوتبال جهان هستند و روزگار هم در چند وقت گذشته پیگیر حضور این بازیکن نامدار بود تا اینکه توانستیم رابط مستقیم حضور زیدان در تهران را پیدا کنیم.دکتر امیر شیروانی ، ایجنت نامدار ایرانی ساکن در ایتالیا که شش سال ، ایجنت رسمی فیفا در باشگاه یوونتوس بوده است.دکتر شیروانی در گفت و گو با روزگار آخرین اخبار حضور زیزو را در تهران با ما در میان گذاشت و مصاحبه ای اختصاصی با زیدان درباره حضورش در ایران گرفت.البته دکتر شیروانی از تلاشهایش برای برای حضور مالدینی ،مارچلو لیپی و ابراهیم با در تهران خبر داد و گفت که در تلاش است که این سه نفر را هم راضی کند تا به تهران بیایند اما هنوز حضور آنها قطعی نشده است.زیزوی مسلمان که در ایران محبوبیتی چشمگیر دارد و حضوش سر وصدای زیادی به پا خواهد کرد.البته سال گذشته و در روزهای جام جهانی جرزینیوی برزیلی برای شرکت در یک برنامه تلویزیونی به تهران آمد که البته زیاد مورد توجه واقع نشد.گفت و گوی روزگار با کسی که قرار است این نامداران به تهران بیایند حاوی نکات جالب توجهی است.

داستان حضور زیدان در تهران قطعی شده است؟

بله ، خوشبختانه همه چیز برای حضور زیدان در تهران آماده است.

این حضور برای نمایشگاه بین المللی فوتبال در تهران ، چطور به نتیجه رسید؟

دوستانی که این نمایشگاه را برگزار می کنند به من گفتند که حضور زیدان و چند بازیکن دیگر را در این نمایشگاه فراهم کنم.

از طریق چه کس یا کسانی؟

من از طریق لوچانو موجی بازیکن سابق یوونتوس که از دوستان من است این کار را انجام دادم.

فکر کنم این نام برای من آشناست.در ماجرای کالچوپولی هم نام موجی مطرح بود.درست است؟

بله، ایشان آن زمان یکی از مدیران باشگاه یوونتوس و مشاور معاون برلوسکونی بود که در کالچوپولی برکنار شد.البته ماجرای کالچوپولی یک ماجرای طولانی است که البته سیاسی هم بود و مافیا در آن دست داشت.۴-۵ سال پیش در این پرونده بسیاری مجازات شدند که البته گناهی هم نداشتند.

به نظر می رسد مسوولان برگزاری نمایشگاه فوتبال تهران برای پرسروصدابرگزار کردن و جللب توجه بیشتر این نمایشگاه قصد دارند مهمان‌های ویژه‌ و منحصر بفردی را به تهران دعوت کنند…

موجی مدیر برنامه آمدن زیدان به تهران است و ما مدتها بود در حال رایزنی بودیم.قرار بود ۴ تیر نمایشگاه برگزار شود که به اوایل مهر موکول شد.

زیدان دقیقا کی به شما پاسخ قطعی داد؟

البته پاسخ قطعی داده بود اما هفته گذشته همه چیز قطعی تر شد.هفته اول مهر هم زمان مناسبی است چون نه روزهای فیفاست و نه اینکه بازی مهمی قرار است برگزار شود.البته من یک سورپرایز دیگر هم غیر از زیدان دارم.

سورپرایز؟

بله ، علاوه بر زیدان ، در تلاشیم مالدینی را به تهران بیاوریم.

واقعا؟یعنی می شود مالدینی هم به همراه زیدان به تهران بیاید؟

چرا نشود؟ من ۳۸ سال ایتالیا بوده ام و با همه بازیکنان بزرگ رفت و آمد دارم.۶ سال ایجنت باشگاه یوونتوس بوده ام.

آمدن این بازیکنان بزرگ مطمئنا هزینه زیادی دارد.اگر این ستارگان به تهران بیایند چند روز می مانند و پیشنهاد زیدان برای آمدن به ایران چقدر بود؟

یکی دو روز.زیاد نمی مانند.رقم ها را نمی توانم اعلام کنم.بالاخره زیدان ایران را دوست دارد و باید هم تخفیف می داد.

احتمالا باید پول خوبی یگیرند برای یکی دو روز.

معلوم است که پول خوبی می گیرند.آنها هم زمان بازیگری شان پول خوبی می گرفتند هم الان هم قدم از قدم که بر می دارند پول خوبی می گیرند.

فکر کنم شما یک بار در برنامه نود شرکت کرده بودید.همراه با کولونزه بازیکن بزرگ لاتزیو آمده بودید فکر کنم…

برای کمک به زلزله زدگان قزوین آمده بودیم.سال ۲۰۰۲ بود.کولونزه بازیکن لاتزیو بود و ما در جریان بازی ایتالیا و مکزیک بود که به برنامه نود رفتیم.بازی فکر کنم یک – یک مساوی شد.کلونزه ۷-۸ روزی در تهران بود.عادل فردوسی پور خیلی با من تماس گرفت اما کولونزه قبول نمی کرد به برنامه بیاید.

پول می خواست؟

کاش فقط پول می خواست.پول نجومی می خواست.

عادل فردوسی پور پول را پرداخت کرد؟

(می خندد) نه ، نه او و نه صدا وسیما پولی پرداخت نکردند.عادل به من گفت ماجرا را رفاقتی حل کنم و من هم به کولونزه گفتم اینا ایران است و همه چیز فرق می کند.

آن موقع چقدر به کولونزه دادید که به ایران بیاید؟

باور کن بادم نمی آید.اما می دانم که ۲۰ هزار یورو از پولی را که گرفته بود به ما داد و گفت برای مردم زلزله زده قزوین یخچال و پنکه بخرید.ستارگان از این کارهای خیرخواهانه هم زیاد انجام می دهند.

به کشورهای قحطی زده آفریقایی هم می روند…

البته این کار مختص ستارگان فوتبال نیست.بازیگران هالیوود هم این کار را انجام می دهند.می روند و کار انسان دوستانه می کنند.برای بچه ها هم روپایی می زنند و کارهای نمایشی انجام می دهند.ثواب دارد.

من شنیده بودم که زیدان هم قصد دارد کار خیرخواهانه در ایران انجام دهد.

خودش مطمئنا متمایل است ما قصد داریم با او صحبت کنیم که مبلغی را به کارهای خیرخواهانه در ایران اختصاص دهد.زلزله زدگان بم و کمک به نهادهای حمایت از بی بضاعتان در دستور کار ما قرار دارد.

شما از دوستان نزدیک کارناوارو هستید.چرا او را به ایران نمی آورید؟

کارناوارو همین الان دوبی است.بازیکن بزرگ تیم های یووه ، پارما ، رئال به این راحتی ها که نمی شود.پول زیادی می خواهد.

چقدر یعنی؟

نمی توانم اعلام کنم.

اینها سیری ناپذیرند نه؟

شما فکرش بکن این ستارگان برای رفتن به مهمانی هم پول می گیرند.آن هم چه پولهایی.چه برسد به اینکه بخواهند بیایند و در یک نمایشگاه بزرگ شرکت کنند.کلا همه ما سیری ناپذیر هستیم.هرچه بیشتر دربیاوریم.بیشتر می خواهیم.

این ستارگان که به ایران بیایند در نمایشگاه فوتبال روپایی هم می زنند؟

برنامه هایی داریم که به موقع اعلام می کنیم.روپایی زدن هم در دستور کار قرار دارد.

اگر زیدان و مالدینی بیایند که فرودگاه امام قرق می شود.

برای استقبال هم برنامه داریم.البته دوربین نود در آن روزی که من و کولونزه به ایران آمدیم ، درفرودگاه بودند.نمی دانم عادل فردوسی پور با چه کلکی از این ماجرا با خبر شده بود.این عادل خیلی زرنگ است.

حضور این همه ستاره با این همه هزینه مطمئنا اسپانسرهای قوی می طلبد…شما اسپانسر دارید؟

بله ، نمی دانم می توانم نام ببرم یا نه.

نام ببرید…

شهرداری تهران ، سایپا ، بانک ملی ، ایران خودرو و خیلی جاهای دیگر.

شما با زیدان که دوست هستید…

بله ، البته من با موجی بیشتر سر و کار دارم.

ما می خواستیم با زیدان گفت و گو کنیم.

می دانید که او همینجوری صحبت نمی کند.پول زیادی می خواهد.برای همین روزنامه تان؟

مثل ماجرای عادل فردوسی پور و کولونزه برخورد کنید.رفاقتی.

باشد من با او گفت و گو می کنم اما سوالهایتان کوتاه باشد چون مصاحبه بلند نمی کند.

چند سوال کوتاه به شما می دهیم که از زیدان بپرسید.
آشنایی با زیدان

نام کامل ،‌ستاره فوتبال جهان، زین الدین یزید زیدان است که از والدینی الجزایری در مارسی به دنیا آمده‌است و جوان‌ترین فرزند خانواده? هفت نفری خود است که چهار خواهر و برادر بزرگ‌تر دارد. پدر و مادرش، اسماعیل و ملیکه، نام داشتند و نسب‌شان به روستایی در الجزایر باز می گردد.البته حزب دست راستی فرانسه، یعنی جبهه ملی، ادعا ‌کرد که پدر زیدان در جریان جنگ استقلال الجزایر از «حرکی»یعنی از کسانی که در رکاب ارتش فرانسه و علیه الجزایر جنگیده‌اند بوده است که زیزو باعصبانیت این ادعا را به شدت رد کرد و به الجزایری هااعلام کرده که آنها را دوست دارد.او بارها به الجزایر هم رفته است و حتی شایعه سرمربیگری او در تیم ملی الجزایر همین چند وقت پیش به گوش رسید.زیزو در ???? با ورونیک،مدل اسپانیایی‌الاصل، ازدواج کرد و این زوج چهار پسر به نامهای انزو ، لوکا ، تئو و الیاس دارند.زیدان به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال در جهان و یک اسطوره است.زیزو در تیم‌های باشگاهی همچون یوونتوس و رئال مادرید و تیم ملی فرانسه بسیار درخشیده و در تاریخ فوتبال خود، سه بار(در سال‌های ????،????و????) جایزه? بهترین بازیکن سال جهان، یک بار جایزه? بهترین بازیکن سال اروپا، یک بار جایزه? پرارزش‌ ترین بازیکن جام باشگاه‌های اروپا و یک بار جایزه? بهترین بازیکن جام جهانی را از ان خود کرده است و به قهرمانی جام جهانی، جام ملت‌های اروپا، جام باشگاه‌های اروپا، لیگ ایتالیا، و لیگ اسپانیا رسیده است تا او را از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ فوتبال بدانیم. زیزو در فینال جام جهانی (سه بار) و در فینال جام باشگاه‌های اروپا گل هم زده‌است و پس از میشل پلاتینی در فرانسه رده دومین فوتبالیست تاریخ فرانسه را به خود اختصاص داده‌است.زیدان پس از مسابقات جام جهانی ???? از فوتبال خداحافظی کرد و به این ترتیب رئال مادرید آخرین تیم باشگاهی و فینال جام جهانی ???? آخرین بازی حرفه‌ای او بود. در همین فینال ضربه? سر او به شکم ماتراتزی و کارت قرمزی که دریافت کرد، یکی از جنجالی‌ترین لحظات تاریخ زندگی‌اش را در آخرین لحظات عمر حرفه‌ای‌اش شکل بگیرد

نوشته شده در تاریخ شنبه 8 مرداد 1390    | توسط: رعد    |    | نظرات()